17 Aralık 2018 Pazartesi

YAKIT TASARRUFU NASIL SAĞLANIR

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır

Mazot, benzin ve LPG fiyatlarının vergiler dolayısıyla uçmasından sonra vatandaşlar toplu taşımaya yönelmeye başladı. Hususi aracından vazgeçemeyen kişiler içinse yakıt tasarrufuna yönelik otomobil kullanma stili yaygınlaştı.

28 Şubat 2017 Salı 15:08 Otomobil Haberleri
Bir otomobilin markası, modeli ya da yakıt tipi fark etmeksizin öncelikle fabrika tarafından yakıt ekonomisi yapabilir şekilde üretilmesi gerekmektedir. Örneğin performans için üretilmiş bir atmosferik motordan yakıt tasarrufu beklemek hayal kurmaktan öteye gitmeyecektir. Biz trafikte bulunan klasik aile arabaları, yakıt tasarrufu için üretilmiş otomobilleri ele alacağız.

Bakımları yaptırmalısınız
Aracınızın tüm bakımlarının eksiksiz olması gerekmektedir. Motor bakımından tutun, fren balatalarına kadar. El freni telinden tutun, kampanalara kadar. Çünkü diske temas eden bir balata daha fazla güç isteyecektir. Daha fazla güç demek daha fazla yakıt yanması demek. Bu yüzden aracınızın bakımları tam olmalı.

Devirli kullanım
Düz vites ya da otomatik vites fark etmeksizin aracınızı her zaman devirli kullanmalısınız. Dip gaz yaparak araca devir aldırmak yakıt ekonomisine olumsuz etki yaratacaktır. Her zaman gaz pedalına minik dokunuşlarla hareket etmelisiniz. Vites değiştirirken aracı yol durumuna göre 1500-2500 devir aralığında bir üst vitese geçirmelisiniz.

Tam depo
Özellikle yaz aylarında parça parça akaryakıt almanız size dezavantaj olarak geri dönecektir. Çünkü tam dolmamış bir depo sıcaklık dolayısıyla buharlaşacak ve farkında olmadan yüzlerce kilometreyi atmosfere salacaksınız.

Aynı benzin istasyonu
Mümkün olduğunca aynı istasyondan aracınıza akaryakıt almalısınız. Motor bu akaryakıta alışkanlık gösterdikten sonra daha iyi randuman sağlayacaktır. Bunun yanı sıra iyi ve kaliteli bir benzinliği tercih etmenizi öneririz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Hyundai Elentra mart ayına özel kampanya

Hyundai Elentra mart ayına özel kampanya