17 Aralık 2018 Pazartesi

TRAFİK KAZASI SONRASI YAPILACAKLAR

Trafik kazası sonrası yapılacaklar

Trafik kazası sonrası neler yapılması gerekenler, kaza tespit tutanağının doldurulması ve bilmeniz gerekenler

06 Mart 2017 Pazartesi 17:07 Otomobil Haberleri
Trafikte insanların başına umulmayan olaylar sık bir şekilde gelmektedir. Çünkü binlerce araç, binlerce bilinçsiz insan ya da istenmeyen durumlardan ötürü ortaya çıkan kazalar mal ve can kaybına yol açmaktadır. Kimse kaza yapmak istemese de bu durum başınıza geldiğinizde soğuk kanlı ve iş bilir kişiliği oynamanız gerekmektedir.

Otomobiliniz ile seyir halindeyken sizden, karşı taraftan ya da başka etkenlerden dolayı herhangi bir kazaya karıştıysanız ve bilinciniz yerindeyse öncelikle yasalara göre hareket etmelisiniz. Kaza sonrasında aracınızda, kazaya karışan araçlarda ya da çevrede herhangi bir yaralı varsa önce 112 sağlık ekiplerine haber vermelisiniz. Yangın ya da yangın riski var ise öncelikle yangın tüpüyle müdahale etmeli eğer söndüremeyecekseniz ALO 110 İtfaiye ekiplerinden yardım istemelisiniz. Kaza bölgesine fosforlu, uyarıcı ve renkli büyük tabelalar yerleştirin. Böylece can ve mal güvenliğini daha fazla sağlamış olacaksınız.
 
Kaza sonrasında taraflar arasında anlaşmazlık var ise kaza tespit tutanağı tutulmamalıdır. Bölgeye uzman trafik polisi ekibi çağırılıp kararı polise bırakmalısınız. Kaza tespit tutanağı tutabilmeniz için her iki aracın zorunlu trafik sigortasına sahip olması gerekmektedir. Aksi halde kaza tespit tutanağı tutulamaz.

Çevrede ölü, yaralı varsa ve kaza sorumluluğu konusu çözümlenemiyorsa mutlaka ama mutlaka araçlar yerinden hareket ettirilmemelidir. Uzman trafik polislerinin olay yerine gelmesi kesinlikle beklenmelidir. 

Kısaca listelemek gerekirse:
  • Can kaybı ya da yaralı var mı tespit edin
  • Varsa hemen ilgili hızır ekibe haber verin
  • Kaza uyarıcı levhaları çevreye yerleştirin
  • Aranızda anlaşamıyorsanız araçları hareket ettirmeyin
  • Anlaşma sağlandıysa kaza tespit tutanağını imzalayın

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Audi A4'te ÖTV indirimi

Audi A4'te ÖTV indirimi