14 Aralık 2018 Cuma

TRAFİK CEZASI SORGULAMA VE TRAFİK CEZASI ÖDEME

Trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme

Adınıza veya aracınıza kesilmiş trafik cezası var mı bilmiyorsanız bunu sorgulayın ve indirim zamanı geçmeden bunu ödeyin.

30 Ocak 2017 Pazartesi 22:23 Otomobil Haberleri
Günümüzde araç sürücülerini caydırmak, hatalara karşı önlem almak amaçlarıyla oluşturulan trafik cezaları aynı zamanda devletin gelirinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Tabii ki burada asıl amaç gelir değil, insanların hatalı araç kullanmasını önleyerek can ve mal kaybını minimum seviyeye indirmektir.

Eğer trafik cezasının haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız buna itiraz edebilirsiniz, fakat itiraz etmeden önce bu cezayı ödemek zorundasınız.

Adınıza veya aracınıza ait trafik cezasını sorgulamak için BURAYA tıklayın.

Trafik cezası ödemelerinizi gib.gov.tr üzerinden veya bankanızın internet şubesini kullanarak ödeyebilirsiniz. Güvenliğiniz açısından internet üzerinden ödeme yaparken mutlaka 3D Secure ödeme yöntemi ile ödemelerinizi yapınız.

Ne kadar trafik cezası yediğinizi merak ediyorsanız trafik cezalarının bir kısmını listeleyelim;

1) Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler
Bu maddeler tamamen kimyasal reaksiyonlar göstererek insan bedeninde ve zihninde kalıcı hasarlara yol açabilmekteyken, araç kullanırken halüsinasyon görmeye sebebiyet verebilmektedir. İnsan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olan bu maddeleri kullanan kişilerin kesinlikle direksiyon başına geçmemeleri gerekir. 4000TL üzeri para cezasının yanı sıra ehliyete 5 yıl el konulmasıyla karşılaşılması an meselesidir.

2) Alkollü araç kullanmak
Ülkemizde "abi vallahi iki bira be!" olarak bilinen serzenişte aslında "kafalar bir milyon" tabiri oldukça uygundur. Yasal olarak belirlenmiş olan 0.50 (50 promil) alkolün üzerinde alkol oranına sahip olan kişilere hem para cezası hem de yakalanma sayısına göre ay veya yıl cinsinden ehliyete el konulması cezası verilir.

3) Ehliyetsiz araç kullanmak
Otomobil ve diğer ehliyet gerektiren taşıtları sürücü belgesi olmadan izinsiz kullanan kişilere 1600 TL üzerinde para cezası var. Bu ceza hem kullanan kişiye hem de kullandıran kişiye uygulanır. Sürücü aracın sahibi değilse, plakaya da ceza uygulanmaktadır.

4) Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek
Topluma saygısız araç kullanmak, araçtan açık alana çöp atmak, araç kullanırken telefonla konuşmak ya da diğer haberleşme cihazlarını kullanmak 10 ceza puanı ve 88 TL idari para cezası getirir.

5) Kırmızı ışıkta geçmek
Trafik lambalarına gerekli önemi vermeyen, hassasiyet göstermeyen kişilerin kırmızı ışıkta geçmesini caydırmak ve trafik kurallarına uymayı zorunlu hale getirmek için 188 TL para cezası kesilir.

6) Emniyet kemeri takmamak
Zorunlu hale getirilen emniyet kemerleri, can güvenliği için biçilmiş kaftandır. Emniyet kemeri takmamak ya da araçta bulundurmamak 88 TL idari para cezasının yanı sıra 15 ceza puanını ehliyetinize işler.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Araç hasar durumu sorgulama

Araç hasar durumu sorgulama