13 Kasım 2018 Salı

TESLA ELEKTİRLİ TIRI SEMİ'NİN BEKLENEN FİYATI AÇIKLANDI!

Tesla Elektirli Tırı Semi'nin Beklenen Fiyatı Açıklandı!

Tesla elektrikli tırı Semi'nin fiyatını açıkladı. Milliyet'in haberine göre Tanıtımından kısa bir süre sonra Semi'nin beklenen fiyatı ilk kez açıklandı. Başlangıç fiyatı 150 dolar.

25 Kasım 2017 Cumartesi 19:46 Otomobil Haberleri

Elektrikli araç ve motor parçaları tasarlayan şirket Tesla, uzu süredir beklenen elektrikli tır Semi'nin fiyatlarını tanıtımın ardından ilk kez paylaştı. Tesla'nın üst yöneticisi Elon Musk, California eyaletinde tanıtılan tırın şarj edildikten sonra 804 kilometre yol katedebildiğini açıklamıştı. 

 

Kamyonun daha iyi görüş alanı için ortaya yerleştirilmiş olmasının yanı sıra direksiyonun sağına ve soluna birer adet dokunmatik ekran yerleştirilmiş. Tesla Semi'nin elektrik bataryası şasinin içinde yer alıyor. Kamyonun dört ayrı tekerinde ise ayrı ayrı dört elektrik motoru bulunuyor. Elon Musk depo dolum maliyeti göz önünde bulundurulduğunda Semi'nin, bir depoyla 1600 kilometre yol katedebilen dizel kamyonlara göre mil başına yüzde 20 daha düşük maliyetli olduğunu belirtti. 

 

Elon Musk, dizel emsallere göre yakıt tasarrufu sağlayarak emsallerine göre daha az  masraflı olacağından ve 2019 yılında üretime başlanacağından bahsetmiş ancak fiyatı hakkında açıklama yapılmamıştı.

 

Yapılan açıklamaya göre Tesla Semi, 2 ayrı versiyonla satışa sunulacak. 480 ve 800 kilometrelik iki versiyonla satışa sunulacak olan Semi'nin 480 kilometrelik versiyonu 150 bin dolar, 800 kilometre menzilli olan ise 180 bin dolar olacak. 

 

200 bin dolar gibi bir fiyatla "Founders Series" isimli bir modelin de sunulacağı bildirildi. Rezervasyon yatırmak isteyenler için verilmesi istenen 5 bin dolarlık depozito fiyatı da değişti.Üretim versiyonu için 20 bin dolar istenirken, Founders Serisi için de ücretin tamamı talep edilecek.

 

Tesla Semi 2019'da üretilmeye başlanacak. İlk siparişi ABD'nin perakende devi Walmart verirken, ardından Kanadalı market zinciri Loblaw da kaporayı yatırarak 25 araç sipariş ettiğini duyurdu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Kış Lastiği Uygulamasında Geri Sayım! Uygulama 1 Aralık'ta Başlıyor

Kış Lastiği Uygulamasında Geri Sayım! Uygulama 1 Aralık'ta Başlıyor