19 Aralık 2018 Çarşamba

OTOMOBİLLERDE DÜZENLİ VE PERİYODİK BAKIM

Otomobillerde düzenli ve periyodik bakım

Otomobillerde bakım ne zaman yapılır, bakım yapılırken nerelere dikkat etmemiz gerekir. Tüm bu sorularınıza cevap bulabileceğiniz araç bakım rehberi

29 Ocak 2017 Pazar 11:29 Otomobil Haberleri
Aracınızı servise ya da ustaya götürmeden, sağlığı hakkında kritik nokta atışları yapmanız mümkün. Örneğin kendi imkanlarınızla aracınızı her 10000 KM’de bir kontrol etmeniz, size inanılmaz can ve mal güvenliği sağlayacaktır. Düzenli periyodik bakım sayesinde araçtaki herhangi bir olumsuz durumu erkenden fark etmeniz, başınıza açılacak olan ekstra masrafların yanı sıra kaza durumunu da minimum seviyeye indirme konusunda oldukça başarılı olacaktır.

Yağ ve filtreler
Yağ ve filtrelerinizi her 15 günde bir araç soğukken kontrol edin. Yağ seviyesi, filtrelerin düzgün çalışması sizlere iyi bir motor performansı ve korunan bir çalışma sunar.

Kayışlar
Vantilatör kayışı ve triger kayışı hayati önem taşır. Alternatör, fan ve soğutma için kullanılan kayışları 10000 KM’de bir kontrol etmeniz oldukça yararlı olacaktır. Çoğu araçta triger kayışı görünmemektedir. Görünüyorsa kontrol etmenizi mutlaka öneririz.

Hortumlar
Özellikle fren ve soğutma donanımlarında kullanılan hortumlar örgülü adı verilen basınca ve ısıya dayanıklı şekilde üretilmektedir. Lastik gibi rahatlıkla bükülüp ezilen hortumları hemen değiştirmelisiniz.

Lastikler
Lastiklerinizin yüzeyinde aşınmaları kontrol edin. Kimi lastik içeriden, kimi lastik dışarıdan aşınıyorsa aracınızda mutlaka bir problem var demektir. Lastik hizasında, balansta ve rot ayarında sorun olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bozuk para kullanabilirsiniz. Lastiklerin arasındaki dişleri yol boyunca ölçerek aşınma düzensizliğini fark etmeniz mümkün.

Su
Araçlardaki en önemli şeylerden birisi de mutlaka su olmuştur. Soğutma sistemlerinde su ya da antifriz kullanılmaktadır. Motor bloklarında dolaşan su ısınır ve radyatöre iletilir. Buradaki ince kanallı petekler genellikle bakırdan meydana gelir ve ısıyı anında dışarıya verir. Fan yardımı ile soğutulan bakır borular ve peteklerde yer alan su, ılımış vaziyette tekrar motora gider ve motoru 90 derece gibi bir sıcaklıkta sabit tutar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Hasan Yakut

29 Ocak 2017 Pazar 12:22

Kış lastiklerinin kullanım süresi ne kadardır ? Hangi ay yaz lastiklerini takmamız lazım bilen var mı ?

Otomobil Rehberi

29 Ocak 2017 Pazar 12:33

Hasan bey kış lastikleri yasal olarak 1 Nisan 2017 yılına kadar kullanılması zorunludur, tabi sizinki ticari araç ise, eğer hususi aracınız varsa yaşadığınız şehre bağlı olarak yaz lastiklerinizi dilediğiniz zaman takabilirsiniz. Tedbirli olmak yasal zorunluluk değil bizim can ve mal güvenliğimiz için bir ihtiyaçtır.

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme

Trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme