13 Kasım 2018 Salı

OTOMOBİL HASARLARI NE KADAR ÖNEMLİDİR ?

Otomobil hasarları ne kadar önemlidir ?

Özellikle ikinci el araç satışında yaşanılan en büyük sıkıntı aracın hasar kayıtlı olmasıdır. Hasar kayıtlı araçlar alınır mı ?, hasarlı araçlarda nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

18 Şubat 2017 Cumartesi 13:29 Otomobil Haberleri
Günümüzde ikinci el araç alırken insanların çekimser davrandığı şeylerden birisi de otomobilin hasar almış olmasıdır. Hasarlı araba almak konusunda herkes aynı fikirde değildir. Örneğin kimileri için 1990 model bir aracın değişeni var, boyası var şeklinde ön yargıları varken, kimilerinin 27 yaşında araba için gayet normal durum dediği de olmuştur. 

Bu konuda ben de aracın yaşıyla boya & değişen durumunu göz önünde bulunduruyorum. Sizce de 10 yıldır trafikte olan bir arabayla, 3 yıldır trafikte olan bir arabanın yıpranma payı arasında dağlar kadar fark yok mu?

Otomobillerin hasar almış olması, o otomobilin alınmayacağı anlamına gelmez. Örneğin 2010 model bir Volkswagen Passat ele alalım. Sol ön çamurluk, sol ön kapı ve sağ arka çamurluk değişen olarak görünsün. Kilometre olaraksa 105.000 varsayalım. Fiyatına ise 50.000TL desinler. Bir de 2010 model değişensiz, 215.000 KM’de aynı marka model arabayı 60.000TL’ye sattıklarını farz edelim. 

Kazalı aracın şase, direk, kule gergileri ve alt takımını iyice gözden geçirdikten sonra sadece “sac” kısımlarda hasar olduğu için parça değişikliğine gidilmiş ise 50.000TL tutarındaki aracı almak daha mantıklıdır. Çünkü aracın canı olan şaside herhangi bir sorun yok ve motor hemen hemen %100 daha az kullanılmış. Bir aracı ayakta tutan, onu masrafsız bir şekilde asfalt üzerinde ilerleten şey kalbi yani motorudur.

Bu yüzden otomobil hasarı konusunda çekimser davranmak yerine fiyat & performans politikasıyla motoruna yoğunlaşmak daha mantıklıdır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Yeni Ford Edge EURO NCAP testinden 5 yıldız aldı

Yeni Ford Edge EURO NCAP testinden 5 yıldız aldı