15 Kasım 2018 Perşembe

MTV ÖDEMESİ, MTV SORGULAMA, MTV HESAPLAMA

MTV Ödemesi, MTV Sorgulama, MTV Hesaplama

MTV ödemesi yılda iki defa yapılır, bu yazımızda MTV ödemenizi nasıl yapacağızı yeni araç aldığınızda ne kadar MTV ödeyeceğinizi sizlere anlatacağız.

28 Ocak 2017 Cumartesi 10:48 Otomobil Haberleri
Türkiye'nin en büyük problemleri arasında gösterilen vergi yüzdeleri aslında ekonominin ayakta tutulması ve gelişmekte olan ülkeler için kaçınılmaz durum şeklinde nitelendirilmektedir. Ülkemizde araç sanayisi konusunda ilerlemeler görülse de, %100 yerli üretim olan otomobiller ya da motorlu taşıtlar maalesef bulunmamaktadır. 

Haliyle ülke ekonomisine vergiyle katkısı biçilmiş kaftan olarak belirlenmiştir. ÖTV, KDV ve benzeri vergilerin yanı sıra bir de vatandaşı doğrudan ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi bulunmaktadır. MTV ödemesi vatandaşın araçları için zorunlu olarak yaptığı vergi ödemesidir. Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen yasaya göre trafik şubelerinde kayıtlı olan motorlu araçlar bu vergiyi ödemek zorundadır.

MTV ödemesi her sene iki defa yapılır. Kısaca 6 ayda bir vergi ödemesi devlet tarafından alınır. Sadece motosiklet, otomobil, kamyon, otobüs, minibüs ve benzeri kara araçları değil, helikopter, gemi, tekne gibi yanmalı düzeneğe sahip motor bulunduran tüm ulaşım araçları bu vergiye dahildir. Örneğin yeni nesil elektrikli arabalar MTV ödemez. Çünkü mazot, benzin ya da LPG gibi yakıt tipine ihtiyaç duymaz.

Gelir İdaresi Başkanlığı denetiminde yürütülen bu vergilendirme metodu, internet vergi dairesi aracılığıyla da yönetilebilmekte. "intvd" kısaltmasıyla hizmet veren gib.gov.tr üzerinden MTV sorgulama işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde yaparak kredi kartınızla güven içerisinde verginizi ödeme imkanına sahipsiniz.

Ödeyeceğiniz vergiyi ise MTV hesaplama kısayolundan rahatlıkla bulabilmektesiniz. Vergi tutarını etkileyen faktörler içerisinde 1. dereceden ilişkilendirme yer almaktadır. Aracın hangi tipte olduğu (kamyonet, kamyon, otomobil, motosiklet) ve araç yaşının yanı sıra en büyük faktör olarak motorun hacmi gösterilmektedir. Halk arasında 2000 motor ve üzeri araçların vergisinin çok olduğu, lükse girdiği söylenmektedir. Aslında bu sonucun doğru olduğu söylenebilir. Çünkü motor hacmi büyüdükçe, inanılmaz derecede yıllık vergilerle karşılaşmanız mümkün. Hatta model, cins ve motor hacmi etkenlerinden dolayı bir araba parasından fazlası vergi ödeyen kişilerin mevcut olduğu bilinmektedir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Otomobillerde düzenli ve periyodik bakım

Otomobillerde düzenli ve periyodik bakım