13 Kasım 2018 Salı

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASINDA GERİ SAYIM! UYGULAMA 1 ARALIK'TA BAŞLIYOR

Kış Lastiği Uygulamasında Geri Sayım! Uygulama 1 Aralık'ta Başlıyor

Şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluğu 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren başlıyor. Uygulamaya uymayan sürücülere 625 liralık ceza verilecek. Bu ceza 1 Ocak 2018 itibariyle 715 lira olarak uygulanacak.

25 Kasım 2017 Cumartesi 20:45 Otomobil Haberleri

Karayolları Trafiği Kanunu gereği, eşya ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takmaları illerin iklim şartlarına göre yılın belli dönemleri için zorunlu tutulacak. Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ait yetki valiliklere de devredilebilecek. 

 

Araçların denetimi, Emniyet Genel Müdürlüğü,Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak. 

 

Kış lastiği takma kuralına uymayan araçların işletmelere 625 liralık para cezası uygulanacak. Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre bu ceza oranı nın yüzde 14.47'lik değerleme oranıyla beraber 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 715 liraya çıkacağı öngörülüyor. Belirtilen tutarı azaltma ya da iki katına çıkartma  yetkisi Bakanlar Kurulu'nda olacak. 

 

Kurala göre yolcu ve eşya taşıyan araçlar her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmak zorunda olacak. Ekiplerin bu yıl araçlara sıkı denetim uygulayacağı ve kurala uymayan araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyeceği bildirildi. 

Kış lastikleri yaz lastiklerine oranla karlı,çamurlu ve ıslak zeminlerde daha iyi yol tutuş ve güvenlik sağlıyor.

 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, kış aylarındaki trafik kazalarının birçoğunun kış lastiği takılmadığı için meydana geldiğini belirterek, lastikleri mevsime göre kullanmanın kilometre performansını arttırdığını söyledi. Erkoç, 500 ile 1000 lira arasında satılan kış lastiklerinin üretim tarihlerine bakmaları konusunda vatandaşları uyararak, kış mevsiminin etkisini göstermeye başladığının altını çizerek bir an önce kış lastiklerini taktırmaları konusunda vatandaşlara öneride bulundu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Honda Binlerce Aracını Hata Sebebiyle Geri Çağıracak!

Honda Binlerce Aracını Hata Sebebiyle Geri Çağıracak!