17 Aralık 2018 Pazartesi

KASKO VE SİGORTA YAPMAK ZORUNLUMU, KASKO VE SİGORTA NEDİR

Kasko ve sigorta yapmak zorunlumu, Kasko ve sigorta nedir

Araç sahiplerinin kasko ve sigorta arasındaki farkları mutlaka bilmesi gerekmektedir. Böylece hangisinin ne işe yaradığı, olası bir durumda haklarının bilincinde olması gibi kritik faydaları yer almaktadır.

13 Şubat 2017 Pazartesi 20:08 Otomobil Haberleri
Örneğin aracınızı aldıktan sonra resmi olarak size belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde Zorunlu Trafik Sigortası için gerekli ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Bu süre dolduktan sonra halen zorunlu trafik sigortası yapılmamışsa, yasal olarak suç teşkil eden bir araca sahipsiniz demektir. Çünkü herhangi bir çevirmede zorunlu trafik sigortanızın olmadığı anlaşılırsa anında aracınız trafikten men edilir ve otoparka çekilir. Bu sigorta sizin aracınızdaki hasarları değil, karşı tarafın hasarlarını karşılamaktadır. Devletin koymuş olduğu yasal kota çerçevesinde zarar karşılanmaktadır.

Kasko ise isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türüdür. Aracınızı alır almaz, aldıktan uzun süre sonra ya da dilediğiniz zaman aralığında yaptırabileceğiniz koruma paketidir.  Kasko, karşı tarafın değil kendi aracınızın ve sizin hasarlarınızı karşılamakla yükümlüdür. Dolayısıyla daha pahalı ve daha kapsamlıdır.

Her iki sigortayı da yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeyler arasında firmanın güvenilir olması ve poliçede yasal olan ve isteğe bağlı olan şeyleri kapsayıp kapsamadığı kontrol edilmelidir.

Özellikle kasko yaptırırken fiyat aralığını göz ardı ederek, sizlere garanti edilen koruma kapsamını mutlaka öğrenmeniz önerilmektedir. Böylece aracınızın markası, modeli, fiyatı ve benzeri etkenlerine göre olası durumda hasar fiyatları değişiklik gösterdiğinden kapsama dışı sorunuyla karşı karşıya kalmazsınız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Hyundai İ30 a bir tasarım ödülü daha

Hyundai İ30 a bir tasarım ödülü daha