13 Kasım 2018 Salı

KARLI VE BUZLU HAVALARDA ARABA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Karlı ve buzlu havalarda araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Yolların karlı ve buzlu olduğu zamanlarda araba kullanmak oldukça zordur, bazen çok iyi şöför olmanızda pek birşeyi değiştirmez, tek yapmanız gereken şey gereken bazı tedbirleri almaktır.

10 Ocak 2017 Salı 20:44 Otomobil Haberleri

Karlı ve buzlu havalarda araba kullanmak oldukça zordur. Ülkemizde yaşanan maddi hasarlı trafik kazalarının çoğu karlı, buzlu ve yağmurdan kaynaklanan kaygan yollarda meydana gelmektedir. Bu tür kazaların önlemenin tek yolu bazı tedbirleri almanızdır, yoksa çok iyi şoför olmanız veya aracınızın çok iyi olması kaza yapmayacağınız anlamına gelmemektedir. Alacağınız birkaç basit tedbir ile bu kazaların önüne geçebilirsiniz.


Kötü hava koşullarında almamız gereken tedbirler şunlardır.

Alacağımız ilk tedbir mümkünse kötü hava koşullarında araba kullanmamaktır. Zorunlu olmadığımız müddetçe toplu taşıma araçlarını kullanmaya özen gösterelim. Çoğu zaman "Birşey olmaz" düşüncesiyle hareket ettiğimizden kaza yaptığımız zaman yaşayacaklarımız pekte aklımıza gelmez. Allah göstermesin yaşayacağımız can kaybı hesabını dahi yapmadan en iyi seneryoyu düşünerek ufak çaplı bir maddi hasarlı kaza yaptığımızı varsayalım. Öncelikle kaza sonrası eğer yaralanma yoksa kaza anının fotoğraflarının çekilip kaza tutanağının tutulması lazım, eğer aracınız başka araçla çarpışmışsa karşı tarafla anlaşıp öyle tutanak tutmak lazım. Tüm bu işlemler sizin en az yarım saatinizi alır. Aracın çekilmesi, servise götürülmesi tamir ve bakımının yapılması nereden bakarsanız sizin en az bir hafta arabasız kalmanız anlamına gelir. Gideceğiniz yere kendi arabanızla gidip zaman kazanmayı düşünürken uzun bir süre arabasız kalabilirsiniz, tabi uğrayacağınız maddi zararı da düşünmek lazım.

 

Doğru seçilmiş kışlık lastik kullanın

Kışlık lastik kullanmak yasal zorunluluktan çok bizim yaşamsal bir mecburiyetimizdir. Ülkemizde yürürlüğe giren ticari araçlar için kışlık lastik uygulaması hususi araçlara da uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. 

Kışlık lastik seçiminde lastik iz aralıklarının fazla olmasına ve lastik deseninin aynı simetride olmamasına özen gösteriniz. Piyasada bir çok kışlık lastik maalesef standarları karşılamamaktadır, fakat kullanıcılar özellikle düşük maliyetten ötürü bu tür kışlık lastikleri tercih etmekte.

Lastik hava basıncınızın normal değerin üstünde olmamasına dikkat ediniz, yüksek hava basınçlı lastiklerin kayganlaşmış yolda daha çabuk kontrolden çıktığını söyleyebiliriz.

 

Kar zincirini aracınızda sürekli bulundurun.

Kar yağışının ne zaman yağacağını ne kadar etkili olacağını bilemeyiz, özellikle uzun seyahatlerimizde sıkıntı yaşamamak için kar zincirlerinizi muhakkak arabalarınızda bulundurun.


Ani fren ve manevra yapmayın.

Kötü hava koşullarında araç hızımız kesinlikle bulunduğumuz yolun hız limitinin biraz altında olması gerekmektedir. Unutmayın ki aracınız ne kadar iyi olursa olsun yüksek hız her zaman felakettir. Yolun kaygan olduğunu fark ettiğinizde kesinlikle aniden frene basmayınız, bu aracınızı durdurmaktan çok daha fazla kaymasına sebep olacaktır. Yüksek teknolojiler aracın kontrolünü sağlamak üzerine geliştiriliyor, yolların kontrolü ise hiç bir zaman bizde olmaz. 

Aracınızı durdurmak için fren yerine vites küçültmeyi deneyin, belirli bir hıza geldikten sonra yolun durumuna göre fren ile aracınızı durdurabilirsiniz. Aracınızla fren yapmak zorunda kalırsanız ani manevra yapmamaya özen gösterin, belirli bir ivme kaybında olan araç fizik kurallarına göre arkadan bir itme gücüne sahip olacaktır, siz direksiyonunuzu sert bir şekilde çevirdiğinizde araçtaki güç direksiyonu çevirdiğiniz açıya göre şekillenecek ve daha hızlı kaymanıza veya aracınızın takla atmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda olabildiğince sakin olup doğru karar almak zor olsa da bunları uygulamaya çalışın.

 

Yola yalnız çıkmayın.

Mümkünse yanınıza size eşlik edecek tehlikeli durumları önceden fark edip uyaracak bir yol arkadaşınız ile yola çıkın. Siz şoför olarak aracın ve yolun hakimiyetini sağladığınız için başka bir yerden gelebilecek tehlikeyi sezemeyebilirsiniz.

 

Sonuç olarak almamız gereken tedbirler şunlardır.

1- Zorunlu olmadığımız müddetçe kendi aracımız ile seyahat etmeyip toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız

2- Doğru seçilmiş kış lastiği kullanmalıyız

3- Kar zincirini sürekli arabamızda bulundurmalıyız.

4- Ani fren ve manevra yapmamalıyız.

5- Yola yalnız çıkmamalıyız.

 

Herkese kazasız ve keyifli yolculuklar dileriz...

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Skoda ocak ayı otomobil kampanyaları

Skoda ocak ayı otomobil kampanyaları