19 Aralık 2018 Çarşamba

İKİNCİ EL OTOMOBİL ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç alırken nerelere dikkat etmemiz gerekir. En çok yapılan hatalar nelerdir. Araç devir işlemleri nasıl yapılır.

02 Şubat 2017 Perşembe 12:58 Otomobil Haberleri

Türkiye’de gelir seviyesi ve ortalama kazanç hesaplaması yapıldığında ikinci el araç pazarının ne kadar hareketli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Online ilan sitelerinden tutun, araba pazarlarına kadar her yer tıklım tıklım doludur. Her aracın mutlaka bir alıcısı ve satıcısı bulunmaktadır. Bu yüzden araç alacak kişilerin böylesine büyük bir pazarda av olmaması için dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır.


İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken başlıca şeyler:
  • Motor
  • Kaporta ve Şasi
  • Elektronik aksam
  • Mekanik aksam


Motor Otomobilin Kalbidir

Motor, arabanin kalbi olarak adlandırılmaktadır. En önemli kısım olup, her zaman en büyük masrafları motor oluşturmaktadır. Bakımları yapılmış, hırpalanmamış, devirli kullanılmış bir motor adeta saat gibi çalışır. Sesi, rölantideki çalışması oldukça düzgündür. Uzun yıllar verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ürettiği güç fabrikadan çıktığı günle hemen hemen aynıdır. Keyif verir. 


Fakat düzgün bakımları yapılmayan, özenle kullanılmayan, yorulan bir motor sizi fazlasıyla üzecektir. Sürekli farklı bir yerinde çıkan arızalar, bir yeri yapınca öbür tarafın bozulması gibi randuman sağlamayan işler insanı yıpratmaktadır.


Kaporta ve Şasi Kitap Gibi Olmalıdır

Kaportaya gündüz gözüyle bakmanız iyi olacaktır. Her zaman kaportaya aracı iyice yıkadıktan ve kuruladıktan sonra bakmanız önerilir. Toz, kir ve çamur göz yanılmasına sebep olacaktır. Ayrıca kirlilik altında gizlenen hatalar da gün yüzüne çıkacaktır. Şasi, direkler çürümemiş ya da paslanmamış olmalıdır. Bu sayede aracın sağlamlığı ve güvenliği maksimum seviyede korunmaya devam ettiği anlaşılmaktadır.


Elektronik aksam hayat kurtarır

Gün geçtikçe elektronik ve bilgisayar teknolojisi ile bütünleşen otomobillerde, elektronik aksam birden fazla güvenlik önlemini sağlarken aynı zamanda temel çalışma prensipleri içerisinde de bulunduğundan mutlaka kontrol edilmelidir.


Mekanik aksam
Genellikle karadüzen adı verilen eski model arabalarda bilimum çalışma sistemi ürünlerine dikkat edilmelidir. Direksiyon, fren, debriyaj, vites gibi noktasal önem taşıyan araçlardır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Tüm Dacia modelleri şubat ayına özel faiz oranlarıyla

Tüm Dacia modelleri şubat ayına özel faiz oranlarıyla