19 Ekim 2018 Cuma

EN UYGUN KASKO VE SİGORTA TEKLİFİ NASIL ALINIR?

En uygun kasko ve sigorta teklifi nasıl alınır?

Sıfır ya da ikinci el araç aldığınızda, genellikle iki çeşit sigorta yaptırılmaktadır. Bunlardan birisi zorunlu sigorta olup diğeri isteğe bağlı koruma sigortasıdır. Bu yazımızda en uygun kasko ve sigorta teklifini nasıl alabileceğinizi anlatacağız.

13 Şubat 2017 Pazartesi 12:38 Otomobil Haberleri
Öncelikle sigorta çeşitlerini ve sigortalar hakkındaki bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Böylece ne aldığını, ne yaptırdığını ve ne işe yaradığını bilen bilinçli bir tüketici konumuna geçiş yapacağız.

Zorunlu Trafik Sigortası
Aracınızı noterde devir aldıktan sonra genellikle 15-30 gün arasında bir sürede yaptırmanız gereken sigortadır. Devlet, aracı satın aldıktan sonra belirli bir süre sigortanın yapılmamasına müsade eder. Ancak bu süre dolduğunda aracınız sigortasız bir şekilde trafikte yakalanırsa, anında trafikten men edilir ve Trafik Vakfı tarafından otoparka çekilir. Burada hem sigortasız gezmenin cezasını hem de aracın parkı ne kadar süre işgal ettiğiyle ilgili cezayı ödeyerek aracınızı çıkartabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası sadece karşı tarafa verilecek olan mal ve can zararlarını karşılamaktadır. Yapılan aracın zararlarını karşılamamaktadır. Zorunlu trafik sigortası sadece T.C. sınırlarında geçerlidir.

Kasko
Kasko, isteğe bağlı bir sigorta olup, dilendiği takdirde yaptırılmaz. Kasko, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak kendi aracınızı ve canınıza gelebilecek zararları koruma altına almaktadır. Olası bir kaza durumunda zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılarken, kasko ise sizin kendi aracınızdaki hasarları karşılar.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasındaki farkları anladığımıza göre, şimdi en uygun kasko ve sigorta teklifi nasıl alınır öğrenelim.

Zorunlu trafik sigortası, kaskoya göre daha uygun fiyatlıdır. Burada koşullar ve koruma kapsamı devlet tarafından belirlendiği için, birden fazla yerden teklif alıp en uygun yapan firmaya yaptırmanız yeterli olacaktır. Ancak kasko için durum değişecektir;

Öncelikle neyi istediğinize karar verin.
Bulunduğunuz bölgede deprem riski varsa, kasko poliçesine deprem korumasını ekletin. Sel & yangın ve benzeri olaylar varsa, bununla ilgili maddeleri ekletin. Kısaca, kasko tamamen size özel olduğu için en iyi korumayı kendiniz belirlemek durumundasınız.

Fiyata göre seçim yapmayın
Örneğin bir teklif istediğinizde, aradaki 20 TL fark çok daha kapsamlı koruma sağlıyor olabilir. Bu yüzden sigorta firmalarının poliçelerini ve çalışma prensiplerini iyi değerlendirin. Örneğin toplamda 150 TL daha fazla ödediğiniz bir sigorta firması, 15.000TL daha fazla bedel karşılıyor olabilir.

Teklif almaktan çekinmeyin
Teklif alırken doğrudan fiyat değil, poliçe örneği de isteyin. Böylece çözüm odaklı bir arayış gerçekleştirmiş olacaksınız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Kasko ve sigorta yapmak zorunlumu, Kasko ve sigorta nedir

Kasko ve sigorta yapmak zorunlumu, Kasko ve sigorta nedir