17 Aralık 2018 Pazartesi

ARAÇ HASAR DURUMU SORGULAMA

Araç hasar durumu sorgulama

İkinci el araç alırken hasarlı olup olmadığını öğrenmek artık bir SMS ile kolayca yapılabiliyor. Araçların hasar durumunu nasıl öğreneceğinizi bu yazımızda sizlere detaylı olarak anlatacağız.

01 Şubat 2017 Çarşamba 15:53 Otomobil Haberleri
Teknolojiden büyük oranda faydalanan devlet daireleri ve kuruluşları, araç alım satım alanında da hem alıcının hem de satıcının işlerini kolaylaştıracak onlarca uygulamayı devreye soktu. Bunlardan birisi de alıcının araç hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan hasar kaydı uygulaması.

Örneğin Ankara’da ikamet eden bir insanın, Trabzon’dan araba almaya gitmesi oldukça riskli bir durumdur. Ya ta Trabzon’da yaşayan bir insanın Ankara’ya gelmesi aynı riski taşımaktadır. Çünkü mesafe oldukça fazla olup, bir sürü gereksiz masraf edilmesi gibi üzücü şeyler yaşanabilmektedir. Alacağınız aracın kaza, değişen ve benzeri durumlarını öğrenebilmek için SMS servisi kamuoyuna açılmıştır.

Otomobil hasar durumu sorgulama uygulaması Türkiye’nin en büyük üç telekomünikasyon şirketiyle anlaşmalı şekilde sağlanmaktadır. Örneğin “06ABC001” şeklinde plakayı yazıp “5664” servisine kısa mesaj yollamanız yeterlidir. Size gelen mesajda araç detayları, varsa hasarı, değişen parçaları, hasar tutarlarına yer verilmektedir. Her mesajın ücreti 7 TL olarak belirlenmiştir.

Gelen mesaj kalıbında plakanın eşleştiği şasi numarasına sahip aracın kaç tane kazaya karıştığı da yer almaktadır. Birden fazla kaza varsa sırasıyla KZ1, KZ2, KZ3... şeklinde sırayalarak tarih ve kaza tipini içeren bilgi yer almaktadır. Aynı zamanda kaza sonrasında meydana gelen hasar da belirtilmektedir.
“ERP” kısaltmasıyla karşılaştığınız yerler ise Eksper Raporu olarak adlandırılmaktadır. Eksper tarafından değerlendirilen kazanın detaylarını öğrenmek içinse “PARCA” boşluk “PLAKA” boşluk “KAZA TARİHİ” kalıbıyla SMS göndererek sorgulama yapabilirsiniz. Mesaj gönderirken tırnak işaretlerini silmeniz gerekmektedir.

Plaka ile otomobil hasar durumu sorgulaması yapamadıysanız, bir de şasi numarası ile deneme yapmanızı öneririz. Böylece şasiye kayıtlı olan kazalar varsa onları da görebilirsiniz. Bunun için “HASAR” boşluk “S” boşluk “A5A1F1A8281” şeklinde şasi numarasını yazarak 5664’e kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler