15 Kasım 2018 Perşembe

ARAÇ BAKIMI, MOTOR YAĞI VE HİDROLİKLERİ NEDİR, NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

Araç bakımı, motor yağı ve hidrolikleri nedir, ne zaman değiştirilmelidir.

Aracımızı servislere götürmeden de yapabileceğimiz bir kaç bakım vardır, bunlardan belkide en önce gelenlerden bir tanesi motor yağı ve hidrolikleridir. Bu yazımızda sizlere bu bakımlarla alakalı bilgiler vereceğiz.

26 Şubat 2017 Pazar 00:53 Otomobil Haberleri
Otomobiller de insanlara benzer özellikler gösterirler. Örneğin yağ, su, yakıt ve benzeri şeyleri insanoğlu yiyecek ve içecek olarak tüketir. Genel bakımları ise yıkanmak, diş fırçalamak, tırnak kesmek gibi olaylara benzetebiliriz. Kısaca araç bakımı otomobilinizin geleceği için büyük önem arz etmektedir.

İnsan vücudunun su olmadan yaşamını sürdürmemesi ile otomobillerin bir takım sıvılara ihtiyaç duyması aynı şeydir. Bunları listelersek:
  • Motor yağı
  • Şanzıman yağı
  • Fren hidroliği
  • Direksiyon hidroliği

İçlerinde insan vücudundaki su görevini yapan, araç bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğindeki motor yağı oldukça önemlidir. Motor yağı bir nevi insan vücudundaki kan olarak gösterilebilir. Motor ise bu durumda kalp yerine geçmektedir.

Motor yağı
Motor yağı, pistonlar başta olmak üzere motorun ana çalışma prensibini oluşturmaktadır. Oluşan ısıya, sürtünmeye ve aşınmaya karşı koymak için motorun aksamlarının üzerinde ince bir plaka oluşturur ve motorun zarar görmesini engeller. Bu sayede hem kullanım süresi artar hem koruma artar hem de aşınmanın azalmasıyla tekerleklere iletilen beygir gücü yükselir. Aşırı ısınan yağ, soğuması için havayla temas eden depoya, kartere indirilir.

Şanzıman yağı
Vites geçişlerindeki pürüzleri azaltmak, ısınmayı minimize etmek için kullanılır. Bu sayede seri ve sarsıntısız vites geçişi sağlanır.

Fren hidroliği
Araç bakımı konusunda göz ardı edilmemesi gereken husustur. Çünkü fren hidroliği kaynama ve boşalan balata alanlarına sızıntı olmasa da dolabileceği için kendi kendine eksilir. Fren hidroliği olmazsa durmanız imkansız ya da çok zor olacaktır.

Direksiyon hidroliği
Yumuşak ve kolay kontrol edilebilir, konforlu bir direksiyon istiyorsanız mutlaka hidrolik direksiyona ihtiyacınız olacak. Güvenli bir madde olmasının yanı sıra, bakımları yapıldığında sorun çıkartmayacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

YETKİLİ SERVİS VE SATICILAR

SONRAKİ HABER

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır